ورزشكاران پشتوانه ی انقلابند .امام خمینی (ره)

آشنایی با هنر رزمی کاراته

تاریخ:دوشنبه 24 تیر 1392-11:54 ق.ظ

کاراته تکنیک عملی جنگیدن با دست خالی است . روش تمرینات مغزی و جسمانی می باشد . این ورزش برای دفاع شخصی ابداع گردیده و قدرت استفاده از دستها و پاها در این روش حایز اهمیت است .


کاراته یک ورزش رزمی رقابتی است که همانند جودو و تکواندو در رده بندی وزنهای مختلف صورت می گیرد . ماهیت اصلی تکنیک کاراته در (کومیته) خلاصه میشود . مفهوم کومیته عبارت است از حمله سریع و موثر به هدف که در آن از تکنیک مناسب و حد اکثر قدرت استفاده می شود . این عمل در کوتاهترین زمان ممکن صورت می گیرد . مسابقه کاراته ممکن است بصورت مسابقات کومیته یا کاتا انجام شود .
مسابقات کومیته هم بصورت تیمی و هم انفرادی صورت می گیرد . مسابقات انفرادی در گروههای وزنی مختلف برگزار می شود و مسابقات تیمی بین گروههای مختلف انجام می شود . تعداد شرکت کنندگان در مسابقات تیمی باید فرد باشد . کاتا عبارت از یک سری تکنیک های دفاعی شامل مشت زدن ، ضربه زدن و لگد زدن منظم است که یکی پس از دیگری اجرا می‌شود و دارای اهداف فیزیکی و غیر فیزیکی می باشد ، و در تمرینات آن هیچ حرکت زایدی هم وجود ندارد . شرکت کنندگان این رشته باید کاتای اجباری یا (شی تی ) و کاتای اختیاری یا (توکویی) را انجام دهند .


حرکات و مسابقه کاراته در سالن هایی که دارای تشک های مخصوص این ورزش است صورت می گیرد . محوطه مبارزه و انجام حرکات به شکل مربع و دارای ابعاد 8 × 8 متر می باشد . این محوطه می تواند حدود 1 متر بالاتر از سطح زمین قرار گیرد .


در داخل تاتامی که دارای ابعاد 8 × 8 می باشد ، باید تاتامی دومی با ابعاد 7 ×7 متر و با رنگ دیگری کشیده شود تا شرکت کنندگان را از رفتن به خارج تاتامی برحذر نماید . به منظور تعیین محل ایستادن شرکت کنندگان باید دو خط موازی هر کدام به طول 1 متر و عمود بر خط داوران و به فاصله 5/1 متر از مرکز محوطه رسم شود . همچنین برای مشخص نمودن محل داور وسط و کمک داور نیز باید دو خط موازی هر کدام به طول 5/0 متر به فاصله 2 متر از مرکز تاتامی ترسیم شود . در قسمت کاتا استانداری وجود ندارد ، ولی کلیه مسابقات کاتا در همان محوطه 8 ×8 متر انجام می پذیرد و داوران مسابقه در زوایای مربع برای قضاوت مستقر می‌شوند.


گنجایش ظرفیت سالنهای مسابقات کاراته ، متغیر بوده و به سطح عملکرد آن بستگی دارد . به طور معمول برای مسابقات در سطح شهری حد اقل 300 تا 500 نفر و در سطح استانی و منطقه ای حدود 2000 نفر تماشاچی در نظر گرفته می‌شود . این مقدار در مسابقات جهانی و بین المللی از 500 نفر تا حدود 10000 نفر منظور می گردد.


داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
Admin Logo
themebox Logoشبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic